- A rózsák
- A hódok
-A nyulak
- A baglyok
- Arab bejza
- A darvak
A legtöbb kaktusz a sivatagban találhato.Legtöbjüknek szúros tüskéje van, sőt van amelyik mérgez is.Ám csodás virágjaik vannak.
Hát nem szép?
Renszerezés
. A kaktuszféleket így osztályozzák:
A rendszerezés történetében többször előfordult, hogy egyes nemzetségeket széttagoltak, később a fajokat újra egy nemzetségben egyesítették. Sok szakértő és tudos nem fogadja el a fajpk egyesítését.
Haszna
Néhány kaktusz finom csemege is lehet.Főleg a fügekakusz husos gyümölcse kedvelt.
A közönséges fügekaktus,a bíbortermő kaktusz és az O. herandezi fajok a skarlátvörös szinanyagot termelő bíbortetű gazdanövényei.Ebből gyártották a kármin festéke.
Amerika sivatagos, és félsivatagos részén az oszlopkaktuszt tüzifának és építő anyagnak használják.
ez az oszlopkaktusz
ez a fügekaktusz.
Megismerésük
Legtöbb kaktusznak tüskéje van.Mindeniktek más virágja van, amiről fel lehet ismerni öket.
Rózsák
A legtöbb rózsáknak szuros tüskéi vannak, de a virága csodás.
Bevezető
Ha még nincs teljesen kinyilva akkor ugy néz ki mint a felső képen, ám mikor ki van nyilva nagyobb s sokak szerint szebb is.Sok fajta rózsa létezik pl.futorozsa kb.100-150 faj van.Mint a felső képen látható a rózsáknak csodás szinei vannak.A kék és a fekete elég rittka , és kevés van belölle.
Vannak a vadfajók:
-honosfajok
-idegenhonosfajok
Parkrózsák és középkori rózsák
-Nemes rózsák
-Kúszó rózsák
-Miniatür rózsák
-Talajtakaró rózsák
Rosa foetida
Rosa gallica
Egy teahibrid rózsa
Teahibrid rózsa 'Ambiente' fajta
Kúszórózsa fajta
stb.
Termése
A rózsa termése a csipkebogyó.Sok c-vitamint tartalmaz, ezért sokak fogyasszák.Mivel a szöre viszkető érzést kelt, teát,lekvárt vagy gyümolcszselét készítenek belölle.
Hódok(röviden)
Testfelépítés
A hódoknak borotvaéles két metszőfoga van .
Barna a szőrük, és van, hogy úgy néz ki mint egy kis szörös golyó.
Fekete gombszemük van, és nagy lapos farkuk.
Egyébb
Friss hajtásokkal, rügyekkel táplálkoznak.
A hódok gátakat építenek, egy kis tanyát,
és hozzá búvocsövet. A földre friss "füvet"
raknak s ott alszanak.
Legfőbb ellenségük a vidra aki átszokkta törni a
gátat.
A nyulak
A nyulak, mint mindenki tudja, kicsik. Van két nagy fülük négy lábuk, és elevenszülők. Több fajta nyúl létezik és sok szinváltozatban lehet látni. Vannak fehérek, barnák, feketék, foltosak. A nyulak nem alszanak téli álmot, ezért télen is, bár ritkán, láthatunk néhányat.
Mezei nyúl
Dombvidéken él. Hátsó lábai hosszabbak, így felfele a hegyen könnyebben fut mint lefele. A tavaszi réten sok nyulat lehet találni. A csapatban mindig 1 nöstény van és a többi bak. A nöstény, ha még nincs nászhangulatban akkor a hozzá közeledő baknak nagy pofont ad. A kis nyulak hamar szétszélednek. Nem lehet fogságban tartani őket.
latin neve: Lepus europaeus
Sarki nyúl
Eurázsia sarki részein élnek. Kissebbek, zömökebbek mint a mezei nyulak. Fülük rövidebb, a tetején fekete rész található ami arra szolgál , hogy fajtársaikat felismerjék. Farkuk mindig fehér, ám tavasszal a többi részük barna lesz, hogy ne legyenek feltünők. Életterük a tundra és a mocsaras sűrűségek. Ellenségük a róka és a rozsomák, a kicsiknek pedig a hóbagoly is.
latin neve: Lepus arcticus
Üregi nyúl
Észak Arika és az Ibériai félsziget az igazi hazájuk. Valamennyi házinyúl őse. Fák alá és vasúti töltésekbe előszeretettel készít odút. Koloniákban él. Ha veszélyt észlel lábával dobbant ,hogy figyelmeztesse a többieket, akik megint dobbantanak és bebújnak az odúba. Ezt a házinyulak is megőrizték. Nem idegenkedik annyira az embertől mint a mezei nyúl, még a közeli kertekbe és parkokba is bemerészkednek. 5-7-szer kölyköznek egy évben.
Amikor behozták öket nagyon elterjedtek és megették a birkák elől a füvet. Az emberek ezért behoztak egy betegséget a fűre így sok üregi nyúl pusztult el, de voltak akik immunisok lettek és ez öröklödött, így újra elszaporodtak.
latin neve: Oryctolagus cuniculus
A baglyok
A legtöbb bagolynak nagy szeme van. Legtöbbjük éjszaka vadászik.
A tündér baglyocska
(Micrathene whitneyi)
A kandeláber (gyertyatartó) kaktusz harmonikaszerű bordáiközt vájt apró likakban lakik a világ legkissebb baglyocskája a tündérbaglyocska. Kecses, mindössze cinegenagyságú. Mikor kidugja fejét olyan mint egy törpekuvik. Vállán fehér cseppfoltok sora húzodik, fátyolának kerete is fehér. A sivatag szélsöséges életfeltételeihez alkalmazkodik, étlapján rovarok, pókok, skorpiok szerepelnek.
Szakállas bagoly
(Strix nebulosa)
A magass észak sűrű fenyőerdeiben érzi othon magát. Europában és Ázsiában eggyaránt megtalálható.Körülbelül uhu nagyságu szürke bagoly. Arcfátyla sűrű körkörös rajzolatú. Bagolylétére szemei kissebbek, és ez kedves kifejezést kölcsönöz neki. Hátán szabálytalan fehér és sötét foltok, hasoldalán sötét hosszanti sávok láthatóak. Csöre alatt lévő sötét folt szakállra emlékeztet.Emlősökre vadászik, méghozzá nappal. Szivesen elfoglalja ragadozomadarak elhagyott fészkét.
Arab bejza
latin neve: Oryx gazella leukoryx
A nagyantilopok alcsaládjába tartozik. A meleg nyári nap ellen háta fehér. Ez az eggyetlen antilop amely szabadon él Arábiában. Sajnos finom húsa miatt fenn ál az a dplog , hogy lehet kifog pusztulni. Az arab bejzák eredetileg a sík pusztaságok,félsivataguk legelésző lakói, ahol még elegendő fűfélet és bokrot találnak maguk számára. A vizet különböző forrásokból, tavacskákból szerzik, de lédúsabb gyümölcsök, termések is szolgálhatnak számukra folyadékkal vízszűke esetén. Az arab bejzák a nap legmelegebb óráit egyébként is pihenéssel töltik a maguk kaparta árnyékos mélyedésekben.
A Darvak
A Jappán daru
Grus japonensis
A másnéven mandzsudarunak szürkésfehér,nagy teste van. Csőre zöld, nyaka fekete. A jappán darunak jellegzetes járása van. Egereket, békákat rovarokat eszik. A násztánca abból ál, hogy ágacskákat, köveket dobálnak a magasba. Vonalakban vonulnak. Sajnos, mind még más néhány állatot, ezt a szép madarat is a kipusztulás fenyegeti.
Koronás daru
Balearica
A hazája a szaharától délre lévő nyílt vizek környéke. Gyakran tart más gémek társaságában. A kinézete nagyon megnyerő. A szürke alapszínből kiemelkednek a fehér szárnyak, a rőtésbarna és aranysárga korona a feje búbján. Dürgéskor a hím peckes tartással, kiterjesztett szárnyakkal lépked, a levegőbe ugrál, mély meghajlásokkat végez. Elég hihetetlen lenne ,hogy egy hosszúlábú madár a fán aludjun nem? Ez a madár mégis ezt teszi: néha ott éjszakázik, sőt a fészkét is oda építik.
Lármás daru
Ez a világ legritkább darva. Szürkés, homokszinű madár. Az evező tollai vége és tarkója szép fekete. Fogságban, ez a madár 24 éves volt és még akkor is szült. Az ivarérettséget 4-5 évesen éri el. A költési időszak május-julius között van. Évente egyszer költ. Fészekalja 1-3 krémszínű vagy olajzöld, barna rajzolatú tojásból áll. Ezeken 34-35 napig mindkét szülő kotlik. A fiatal madarak 4 hónap után repülnek ki
Pártás daru
Anthropoides virgo
Poétikus tudományos nevét :szüzdaru, szép megjelenéséért köszönheti. Eurázsiában, Dobrudzsából az Amurig fordul elő. Mocsaras síkságokon és száraz sztyeppéken érzi othonmagát. A darvak között kistermetünek számít, kb. 1 méter. Szemei mögött fehér dísztollakból álló bokrétát visel. Fekete meltollai álkendöszerűen meghosszabbodtak, szürke karevező tollai túlérnek a farkán.